Výroba kopie svlakových dveří

V této fotosérii se podíváme na výrobu svlakových dveří přesně podle existujících dveří, které však již pro jejich silné poškození nelze restaurovat či renovovat.

Truhlaříme - Původní svlakové dveřePůvodní svlakové dveře

Jedná se o dveře ze smrkové spárovky, zdobené takřka po celé ploše ohraničenou rozetou s oválným středem.Jedná se o dveře ze smrkové spárovky, zdobené takřka po celé ploše ohraničenou rozetou s oválným středem.

Truhlaříme - Příprava materiálu na spárovkuPříprava materiálu na spárovku
Truhlaříme - Hrubý profil vyhoblovaného svlaku bez zdobeníHrubý profil vyhoblovaného svlaku bez zdobení

Podkladová nosná deska je tvořena smrkovou spárovkou. Na spárovku byla pečlivé orýsována místa, kde se budou nacházet drážky svlaků. Svlaky působí jako zpevnění desky, zabraňují jejímu kroucení či borcení. Jelikož jsou svlaky na svém místě usazeny na sucho bez lepení, umožňují spárovce pracovat při změnách teploty a hlavně vlhkosti.

Truhlaříme - Pasování svlaku do drážkyPasování svlaku do drážky
Truhlaříme - Zkouška zapasováníZkouška zapasování

Vzhledem ke kónickému tvaru a individuálnímu dopasování jednotlivých svlaků je nutné si vše dobře popsat, aby nedošlo k záměně.

Následně došlo na zdobný prvek pohledové strany svlaků. Tento zdobný prvek tvoří mohutnější profil na podélných hranách svlaků. Nyní lze svlaky narazit a zakrátit s hranou křídla dveří tak, jak tomu bylo i na původní předloze.

Truhlaříme - Vyhoblovaný zdobný profilVyhoblovaný zdobný profil
Truhlaříme - Naražený zakrácený svlakNaražený zakrácený svlak

Dále nastupuje povětšinou ruční práce na čelní rozetě. Přední plocha dveří bude pobita ohraničenou rozetou a navíc bude na stranu prahu umístěn jeden masivní dílec.

Truhlaříme - Klížení masivního spodního díluKlížení masivního spodního dílu
Truhlaříme - Oválný střed rozetyOválný střed rozety

Aby byl prostor pro rozetu přesně definovaný, byly na spárovku nejdříve upevněny ohraničující prkna. Na symetricky orýsovanou plochu byl umístěn oválný střed a postupně tvořen její obvod.

Obvodové zaoblené díly rozety jsou opracovávány ručním hoblíkem. Na obou křídlech se postupuje po stejných dílech, aby byla dodržena symetrie vzoru rozety.

Truhlaříme - Rýsování a řezání dílcůRýsování a řezání dílců
Truhlaříme - Ruční hoblování hranRuční hoblování hran
Truhlaříme - Výroba odvodových částíVýroba odvodových částí
Truhlaříme - Symetrické pasováníSymetrické pasování

Následuje konečné upevnění obvodových prken rozety, falcování, kování závěsů, napasování zámku a jeho protiplechu, osazení klapaček, začištění spojů a dveře jsou připravené pro povrchovou úpravu a montáž.

Truhlaříme - Pasování protiplechu zámkuPasování protiplechu zámku
Truhlaříme - Detail finální rozetyDetail finální rozety
Truhlaříme - Původní dveře jako předlohaPůvodní dveře jako předloha
Truhlaříme - Dokončená kopie svlakových dveříDokončená kopie svlakových dveří